Kasíno v Monte Carlu

Kasíno v Monte Carlu patří mezi jedno z nejznámějších na světě. Nádherný palác kasína se nachází hned vedle moře, od kterého ho odděluje jenom Hotel Fairmont. Kasíno samozřejmě leží ve čtvrti Monte Carlo, která je druhou nejstarší částí Monaka. Historie kasína je poměrně zajímavá a je pevně spojena s historií celého Monaka.

Kasíno Monte Carlo je také známé a připomínané díky závodům  Formule 1. Závodní okruh Circuit de Monaco totiž vede v jeho těsné blízkosti.

Ale teď k historii. V roce 1848 došlo k tomu, že Monacké knížectví přišlo o 95% svého území. Dřívější monacká města Menton a Roquebrune se totiž rozhodli vyhlásit samostatnost. Nové miniaturní Monako se tak ocitlo nejenom v těžké politické situaci, ale hlavně ve velkém hospodářském deficitu.

Tyto města totiž plnily většinu státní pokladny z příjmů z pěstování a prodeje citronů, pomerančů a oliv. Tehdejší kníže Karel III. Monacký se proto rozhodl zajistit prosperitu zřízením lázeňského komplexu a provozováním hazardních her.

K založení lázní s komplexem kasína došlo v roce 1860 na dosud neobydleném místě, zvaném Les Spelugues (Jeskyně). Kníže Karel III. se tehdy obrátil na zkušeného francouzského investora podnikajícího v oblasti hazardních her Francoise Blanca, s nímž 31. 3. 1860 podepsal smlouvu o spolupráci. Francois Blanc se i se svou manželkou Marií přestěhoval do Monaka, kde založil investiční společnost Société des Bains de Mer a osobně dohlížel na projekty komplexu i následnou výstavbu. Stavební práce na luxusním hotelu de Paris byly dokončeny roce 1864 na kasínu pak o něco později v roce 1866.

Při slavnostním otevření kníže Karel III. pojmenoval na svou počest kasíno i celou novou městskou čtvrť „Monte Carlo”. Výnosy z nového kasina rostly závratnou rychlostí. Monako si tou dobou oblíbila také smetánka jako politici, panovníci, průmyslníci, ale i umělci z celé Evropy. Státní pokladna se rychle plnila penězi a tak ještě za panování Karla III. došlo v Monaku ke zrušení placení daní.

Rozvoji Monte Carla hodně napomáhala i situace v ostatních zemích. Například v Německém císařství došlo roku 1877 k uzavřít posledního kasina. Monte Carlo si tak získalo pomyslný monopol na provozování hazardních her v Evropě. Rozkvětu města a další peníze pak přináší roku 1868 železnice do Francie.

Po smrti Francois Blanca v roce 1877 se jeho pozůstalosti ujímá manželka Marie, která Monte Carlo dále zvelebuje. Právě ona má velkou zásluhu na dnešní podobě kasina, protože nechala vybudovat tzv. nové kasino spojené s operou Opera de Monte-Carlo od významného architekta Charlese Garniera.

Kasíno je zkrátka jedním ze symbolů Monaka a i když nemáte v úmyslu si zahrát aspoň se k němu běžte podívat, protože i jen to stojí za to!

Jedna odpověď

  1. Kamil Hašek 18. února 2015 v 00:18 #

    Zajímavé, děkuji za informace.

Okomentovat článek

TOPlist