Monacký přístav

Hlavní monacký přístav se nachází ve čtvrti La Condamine zhruba uprostřed tohoto městské státečku. Po sousední čtvrti Monaco-Ville je La Condamine je druhou nejstarší čtvrtí v Monaku. Na druhé straně přístavu už se nachází také neméně slavné Monte Carlo. Přístav je znám především pro luxusní jachty, které zde kotví. Své útočiště zde však má i spousta opravdu malých lodí.

Název čtvrti La Condamine pochází ze středověku a označuje výraz pro ornou půdu na začátku vesnice nebo města, čemuž tak dříve skutečně bylo. Dnes je přístav monacký přístav prosperující obchodní čtvrti.

Samotný přístav pak bývá označován nejenom jako Port of Monaco, ale také jako Port Hercules (Port Hercule La Condamine). Přístav byl pro své vhodné přírodní podmínky pro kotvení využíván už ve starověku. Moderní přístav byl dokončen v roce 1926 a dalšími zásadními vylepšeními a rozšířeními si prošel v roce 1970. Poslední modernizace pak proběhla roku 2010. Dnes je přístav dlouhý bezmála 850 metrů a široký v nejširším místě až 450 metrů.

Přístav se rozprostírá na ploše téměř 40 akrů (160.000 metrů čtverečních), což je dost, aby zde mohlo kotvit najednou až 700 plavidel. Bez problémů zde mohou zakotvit i 30 metrů dlouhé jachty. Hloubka vody v přístavu se pohybuje od sedmi metrů pro většinu standardních míst až po 40 metrů pro vnější mola a místa pro přistání velkých výletních lodí.

Kolem přístavu se jezdí slavné závody Formule 1. Samozřejmě se také objevil v mnoha filmech. Například v roce 1995 se přístav objevil ve filmu Golden Eye. Byla to první Bondovka, kde si agenta 007 zahrál Pierce Brosman.

Monacký přístav je zkrátka jednou z chloub Monaka, kterou při návštěvě tohoto malého knížectví určitě nevynecháte ani kdybyste chtěli.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist