Nejhezčí botanická zahrada na světě – Jardin de Exotique Monako

Jardin de Exotique Monaco, což by se dalo volně přeložit z francouzštiny jako „exotické zahrady Monaka“ jsou nádhernou botanickou zahradou z větší části situovanou do strmých svahů a útesů nad novou čtvrtí Fontvieille. Zahrada byla otevřena už v roce 1933 a specializuje se především na sukulenty a kaktusy, kterých má ve sbírce několik tisíc. Specializace na tento druh rostlin je také do značné míře dána umístěním zahrad, jejichž venkovní část se nachází na strmém útesů v nadmořských výškách 40 až 98 metrů nad mořem, který dovede v létě Slunce pěkně rozpálit.

Součástí komplexu je i podzemní jeskyně s krápníkovou výzdobou. Ta byla pro veřejnost otevřena  v roce 1950, ale přístup do ní je velmi omezený a vždy pouze s průvodcem. Vstup do jeskyně je v dolní části zahrady a zajímavostí je využití přebytkové podzemní vody, která slouží jako hlavní vlastní zdroj pitné vody pro Monako. V jeskyni se také našli důkazy svědčící o jejím osídlení pravěkými lidmi a tak je nedaleko i malé antropologické muzeum založené Albertem I.

Kromě toho Jardin de Exotique Monako lákají na vyhlídkovou plošinu z které je velmi pěkný panoramatický výhled na celé knížectví. Co se týká samotných rostlin, tak těch je tu prý přes 10.000 z toho asi 3.000 druhů kaktusů. Některé jsou opravdu gigantické, několikrát větší než člověk a nebo dokonce přes 100 let staré. Zahrady ročně navštíví na 300.000 návštěvníků. A věřte že se jedná o místo, které byste si opravdu neměli nechat ujít. Spletité cestičky, schůdky, mosty s nádhernými rostlinami a výhledem ve vás nechají opravdu silný zážitek.

Aktuální informace naleznete na oficiálních stránkách zahrady: www.jardin-exotique.mc.

 

Vstupné stálo v roce 2010:

Dospělí: 6.80 €

Děti (6-18 let): 3.50€

Studenti (do 30 let): 3.50€

Senioři (65 +):  5.20€

 

 

Otvírací doba:

Letní (15.května – 15.září) – od 9:00 do 21:00

Zimní (16.září – 14. května) – od 9:00 do 18:00 *případně do soumraku

 

Jak se sem dostat:

Autobusem číslo 2. a zastávka „Jardin Exotique“. Autem po Boulvard de Jardin Exotique. Je zde hlavní vstup do zahrady i dostatečně velké parkoviště. Poslední možnost je pěšky, což vám zabere asi 40 minut příjemné procházky od Kasína.

 

Pohled na nový přístav přes jedno z jezírek v zahradě.

 

Vnitřek krápníkové jeskyně, která je součástí zahrad.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist